Šlapimo pūslės vėžys, nors ir piktybinis, yra išgydomas

Posted: February 16, 2016 in Uncategorized

Nuotr. Taip atrodo šlapimo pūslė, į kurią suleisti specialūs vaistai. Apšvietus mėlyna šviesa, piktybinis audinys nusidažo avietine spalva.

Daugelis išsigąsta, išgirdę diagnozę “vėžys”.

Tačiau piktybiniai navikai, nors po ištyrimo ir rodytų “aukštą piktybiškumo lygį”,

priklausomai nuo lokacijos organizme, nėra pavojingi, jeigu yra neinvaziniai ir laiku išoperuojami.

Vienas iš piktybiškiausių yra šlapimo pūslės vėžys – karcinoma.

Šis vėžys atsiranda dėl infekcijos Schistosoma haematobium.

Nors jos paplitimo žemėlapis rodo daugiausiai Afriką ir Vidurinę Aziją (kur

švaros palaikymo galimybės menkesnės negu mūsų kraštuose), deja, ši infekcija

kamuoja ir mūsų platumų gyventojus, nes kasmet Lietuvoje diagnozuojama 450 šlapimo pūslės vėžio atvejai.

Šlapimo pūslės vėžio tyrime pažymimi tam tikri parametrai.

Raidele T žymima stadija, jeigu Ta arba T 1 tai yra neinvazinis vėžys, neišplitęs per šlapimo pūslės sienelę, kitaip tariant, tai yra pirmoji vėžio stadija.

Tačiau pirmoji vėžio stadija turi neapgauti ir neužliūliuoti budrumo: vis tik karcinoma yra labai aukšto piktybiškumo laipsnio, nors išraše gali būti parašyta, jog laipsnis žymimas G raidele, yra 1-2, taigi, žemas pavojingumas.

Jeigu išraše yra M raidė, nenusigąskite, tai ne metastazė: M8120/3 žymima “urotelinė šlapimo pūslės karcinoma, neidentifikuota kitaip”, pagal tam tikrus kodus.

Aišku, išrašantys ligonį gydytojai galėtų paaiškinti visus šituos kodus, ir ką reiškia, jeigu rašoma, jog stadija pirma, bet vėžys – labai piktybiškas.

O tai reiškia, jog pats šlapimo vėžys yra piktybinis, ir gali ataugti, peraugti į kitus organus negydomas, pereiti į metastazes.

Straipsnis parengtas pagal tikrą atvejį, kai 72 m. pensininkui VšĮ Kauno klinikinė ligoninė diagnozavo  1 stadijos vėžį : pagal labai žemą hemoglobino kiekį kraujyje, bei tai, jog ligonį kankino labai stiprus šlapimo pūslės uždegimas. Pirma buvo įtariama kraujavimas iš vidaus organų, atmetus šią versiją, echoskopu Vidaus ligų diagnostikos skyrius (gyd. Lukoševičienė) atrado tumorą, kurį įtarė esant augliu, vėžiu, ir nukreipus į Urologijos skyrių, šis auglys buvo išoperuotas. Kelias iki Urologijos skyriaus buvo duobėtas: ligonį ištiko žarnyno infekcija, kuri buvo gydoma Infekcinių ligų klinikoje.

VšĮ Kauno klinikinė ligoninė, kuri neretai viešumoje vaizduojama kaip neva po Kauno klinikų, šioje diagnostikoje atliko labai profesionalius veiksmus, o nenorėdami, kad ligoniui būtų komplikacijos, prieš operaciją apgydė nuo turimų infekcijų specializuotame skyriuje.

Po operacijos praėjus vos 3 savaitėms, namų slaugoje esantis ligonis ėmė sparčiai taisytis, jo hemoglobinas jau be kraujo perpylimų atsistatė iki minimalios normos. (Į ligoninę pateko su Hb 56 g/l.išrašytas po operacijos su patenkinama būkle Hg 106 g/l. slaugomas ir prižiūrimas giminaičių, po 3 savaičių pasiekė Hg 124 g/l.

IŠvada yra viena: pats vėžys  nežudo, bet jis sukelia kraujo nusėdimą, infekcija sekina organizmą, o laiku diagnozavus 1-2 stadijos karcinomą, perspektyva yra gera. Tačiau ligonis privalo tikrintis echoskopu.

Seniems žmonėms net netaikoma chemoterapija, nes, esant neinvazinei naviko rūšiai, piktybinių ląstelių, išėmus auglį endoskopiniu būdu, maža koncentracija, o sugydžius šlapimo pūslės infekciją – mažai tikimybių, jog ląstelės, kovodamos su infekcija, vėl pradės daugintis ir gaminti tumorą, įprastai, neutralizuojantį infekciją.

Paruošta pagal ligos istoriją VšĮ Kauno klinikinė ligoninė, sebėseną, slaugą, ir internetinę medicininę medžiagą, bei konsultuojantis su UK gydytojais – imunologais.

PAPILDYTA

Parazitinės infekcijos

Tik maža dalis onkologinių ligų sąlygojamos parazitinių infekcijų, tiksliau helmintozių, kurios ne tokios dažnos Lietuvoje. Tačiau keliaujant reikia nepamiršti apie tykančius pavojus. Šlapimo pūslės vėžys yra viena iš dažniausių onkologinių ligų urologijoje. Pastaraisiais dešimtmečiais liga vis labiau plinta. Šlapimo pūslės navikai vyrų onkologinių ligų struktūroje užima ketvirtą vietą, o moterų – aštuntą. Šistosomos (Schistosoma haematobium) – tai parazitai, kurie yra laikomi vienu iš rizikos veiksnių susirgti šlapimo pūslės naviku. Parazitai sukelia lėtinį cistitą, kuris sudaro sąlygas vėžiui formuotis. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad šistosomozės, kirmėlių sukeliamos ligos, pavojingumu nusileidžia tik maliarijai. Nuo šių ligų miršta ar visam laikui suluošinama daugybė žmonių, jos daro įtaką šalių socialinei ir ekonominei raidai. Daugumos Afrikos šalių gėlo vandens telkiniuose galima užsikrėsti šistosomiaze. Nustatyta, jog Egipte, kur sergamumas šlapimo pūslės naviku vienas iš didžiausių, šistosomos lėmė maždaug 16 proc. jų.

Su Opisthorchis viverrini sukeliama parazitoze, kuri pažeidžia tulžies latakus, siejama cholangiokarcinoma. Parazitais užsikrečiama valgant žalią ar nepakankamai termiškai apdorotą žuvį. Kancerogenezės mechanizmai nėra aiškūs. Žinoma tik tiek, kad parazitai sukelia tulžies latakuose epitelio hiperplaziją ir metaplaziją [32].

http://www.pasveik.lt/lt/naujausi-medicinos-straipsniai/infekcijos-didinancios-vezio-rizika/44043

 

Advertisements
Comments
  1. Be abejones vezys yra isgydomas, taciau tikrai ne visada. Teiginys, kad is karto ispjovus yra isgydomas bet koks vezys, yra labai klaidinantis. Zinoma, jusu istorijoje kalbama apie pirmos stadijos, taciau toliau pazengusi nevisada ir imamasi operuoti – operacijos metu gali dar ir buti issetas ir pereiti i metastazes. Todel labai sveikinu, jusu atveju buvo parinktas teisingas gydymas ir viskas pasiseke, taciau ne visos, pavyzdziui, prostatos vezio stadijos yra isgydomos ir tai priklauso nuo daugybes faktoriu.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s