Kaip „teisuolis“ N.Puteikis valstybės turtą taškė

Posted: May 13, 2016 in Uncategorized

Kaip „teisuolis“ N.Puteikis valstybės turtą taškė

Redakcijai į rankas pateko vienas įdomus dienraščio „Lietuvos aidas“ 2000-12-23 straipsnis „Gedimino Vagnoriaus aplinkos žmonės – neliečiami“, kuriame rašoma apie dabartinio Seimo nario, tuo metu ėjusio Kultūros viceministro pareigas Naglio Puteikio „žygius“. Manome, kad šis straipsnis neprarado aktualumo ir dabar:

Valstybės kontrolieriai, baigę patikrinimą Kultūros ministerijai pavaldžioje AB “Vyturys”, atsisakė kelti baudžiamąsias bylas buvusiems jos vadovams dėl to, kad “tikrinimo metu nebuvo nustatyta esminių pažeidimų”.

Pusvelčiui parduotas valdiškas butas – “nereikšmingas” pažeidimas

Valstybės kontrolieriai tyrė buvusio AB “Vyturys” direktoriaus Alekso Bočiarovo veiklą. A.Bočiarovas, buvęs ekspremjero G.Vagnoriaus atstovas spaudai, prisistatantis kaip premjero “favoritas”, buvo paskirtas “Vyturio” direktoriumi 1998 m. Kadangi visas “Vyturio” akcijos priklauso Kultūros ministerijai, A.Bočiarovą “Vyturio” direktoriumi paskyrė tuometinis artimas G.Vagnoriaus draugas, kultūros ministras S.Šaltenis.

Valdininkai greitai “išplovė” turtą

Kultūros viceministras Naglis Puteikis 1997 09 10 įsakymu Nr.613 įsakė “Vyturio” leidyklai priklausantį knygyną Antakalnyje iškeisti į butą, esantį Pamėnklanio g. 3 – 28 ir priklausantį VG “Prekybos namams”. Tuometinis “Vyturio” direktorius S.Kavaliauskas buvo įgaliotas pasirašyti šią mainų sutartį. Po kelių mėnesių kultūros ministras Saulius Šaltenis paskyrė naują “Vyturio” direktorių – juo tapo jau minėtas A.Bočiarovas. Jis nedelsdamas nusiuntė ministerijai raštą “Dėl patalpų (Pamėnkalnio 3-28, Vilniuje) pardavimo”. Viceministras N.Puteikis po poros mėnesių atsakė A.Bočiarovui, jos „neprieštarauja, kad „Vyturys“ parduotų jam priklausančias patalpas Pamėnkalnio gatvėje“.

Tačiau valstybės kontrolieriai konstatavo, kad N.Puteikis neturėjo įgaliojimų nei leisti keisti valstybės įmonės turtą, nei leisti jį parduoti. “N.Puteikis, pasirašydamas įsakymą “Dėl patalpų mainų” bei “Dėl patalpų pardavimo”, viršijo savo įgaliojimus, nes pagal Vyriausybės 1997 m. liepos 24 d. nutarimą “aprobuoti valdybos sprendimą parduodant, perleidžiant, išnuomojant ar įkeičiant daugiau kaip 1/20 bendrovės įstatinio kapitalo vertės ilgalaikį turtą teisė suteikta institucijos vadovui”.

Tada institucijos – Kultūros ministerijos vadovas buvo ministras S.Šaltenis, todėl tik jis galėjo leisti parduoti “Vyturio” nekilnojamąjį turtą. Tačiau tikriausiai S.Šaltenis įtarė, kad bus svarstomas turto pardavimo teisėtumas, todėl liepė šį įsakymą pasirašyti viceministrui N.Puteikiui.

Butą pardavė pusvelčiui

Minėtas keturių kambarių 80 kv. m butas, esantis Pamėnkalnio g. 3-28, priklausęs “Vyturiui”, buvo parduotas tik už 30 tūkst. dolerių pilietei A.G.Rožinskienei.

“Aukcionas ar konkursas dėl minėto buto pardavimo nebuvo skelbtas, steigėjas – Kultūros ministerija sprendimo dėl bendrovės įstatinio kapitalo mažinimo nepriėmė, o bendrovės kreditoriai nebuvo informuoti”, – skelbia Valstybės kontrolės aktas.

Nekilnojamojo turto vertintojai “Lietuvos aidui’ ’ sakė, kad 1998 m. vasarą 80 kv. m keturių kambarių butas pirmame Pamėnkalnio gatvės aukšte buvo vertas maždaug 160 tūkst. dolerių. Tačiau jis buvo parduotas tik už 30 tūkst. dolerių, todėl akivaizdu, kad šio sandėrio organizatoriai pasisavino mažiausiai 130 tūkst. dolerių. Pasak ekspertų, šis butas buvo kapitališkai suremontuotas, jame įrengtas biuras, todėl jo kaina galėjo būti dar didesnė.

“Vyturio” patalpos – “Meno fortui”

“Vyturiui” priklauso ir patalpos Bernardinų gatvėje, kurios 1998 m. 25 metams pagal panaudos sutartį buvo išnuomotos viešajai įstaigai “Meno fortas”. Viešosios įstaigos “Meno fortas” steigėjai – Kultūros ministerija bei fizinis asmuo Eimuntas Nekrošius. “Meno forto” patalpos buvo suremontuotos iš lėšų, skirtų socialinei ir ekonominei programai.

1988 m. “Meno forto” steigėjai iš Kultūros ministerijos gavo 254 800 Lt spektakliams statyti.

Kultūros ministerijos pinigai – privačiai A.Bočiarovo įmonei

Jau minėtas buvęs “Vyturio” direktorius A.Bočiarovas yra ir privačios UAB “Biznio mašinų kompanija” (BMK) akcininkas bei direktoriaus pavaduotojas. Kol ministras buvo S.Šaltenis, ministerijai pavaldžios įmonės kasmet už milijonus litų iš BMK pirko įvairią kompiuterinę techniką.

Valstybės kontrolė – akla

Valstybės kontrolės Įmonių kontrolės skyriaus vyresniosios kontrolierės E.Novikovienės patikrinimo akte rašoma: “UAB “Vyturys” 1998 m. liepos 31 d. perdavė jai priklausančias patalpas, esančias Pamėnkalnio gatvėje 3-28 (keturių kambarių butas su rūsiu), pilietei A.G.Rožinskienei. Už parduotą butą gauta 120 000 Lt suma užpajamuota bendrovės kasoje. Nenustačius esminių pažeidimų, vadovaujantis Valstybės kontrolės pareigūnų atliekamų tikrinimų dokumentavimo taisyklių 6,15 punktu, sprendimas nerengiamas, tikrinimo kontrolė baigiama”.

N.Puteikis – kitos valdiškos įmonės direktorius

Leidimą iškeisti butą į knygyną davęs buvęs kultūros viceministras Naglis Puteikis iki šiol yra Klaipėdos AB “Vakarų laivų remontas” generalinis direktorius. Kai “Lietuvos aidas” pirmą kartą parašė apie buvusių Kultūros ministerijos vadovų aferas, sulaukė N.Puteikio skambučio. Gerokai įkaitęs N.Puteikis, paskambinęs bendrovės direktoriui vėlai naktį, šaukė į ragelį: “…pamatysite, kas jums dabar bus”.

LA

http://www.laisvaslaikrastis.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=2135:kaip-teisuolis-n-puteikis-valstybes-turta-taske&catid=31&Itemid=101

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s