Mirė Fidelis Kastro

Posted: November 26, 2016 in Uncategorized

Image result

Po sunkios ir ilgos ligos, paskutinius gyvenimo metus jau nebevadovaudamas šaliai, mirė Kubos legendinis vadovas Fidelis Kastro.

Su jo vardu siejama ištisai epocha, ir garsioji krizė, kai Tarybų Sąjunga nebesusikalbėjo su Jungtinėmis Amerikos valstijomis ir pasistatė raketas.

Karibų krizė, Kubos raketų krizė arba Spalio krizė (atitinkamai iš SSRS, JAV ir Kubos perspektyvos [1]) – Šaltojo karo konfrontacijos tarp JAV ir SSRS pasireiškimas, vykęs 1962 m. spalio 14-28 dienomis. Jis laikomas vienu įtempčiausių Šaltojo karo laikotarpių, rizikavęs peraugti į didelio masto karinius veiksmus su branduolinio ginklo panaudojimu ir gresiančiu abipusiu susinaikinimu.

1962 m. rugsėjį, po nepavykusių JAV operacijų, kuriomis siekta nuversti Fidelio Kastro režimą Kuboje, pastaroji priėmė SSRS pasiūlymą savo šalies teritorijoje pastatyti raketines bazes su vidutinio nuotolio balistinėmis raketomis (R12 arba SS-4 Sandal pagal NATOklasifikaciją) ir ilgojo nuotolio raketomis, nešančiomis branduolinį ginklą. Jų pajėgumo užteko surengti ataką prieš daugumą strateginių JAV objektų. Šis bazių įkūrimas sekė po daugiau nei 100 panašaus pobūdžio JAV raketų išdėstymo 1958 m. Didžiojoje Britanijoje ir 1961 m. Italijoje bei Turkijoje. (https://lt.wikipedia.org/wiki/Karib%C5%B3_kriz%C4%97)

Po šios krizės buvo nutarta, kad Maskva ir Vašingtonas įsiveda tiesioginę telefono liniją.

Deja, valdant Barakui Obamai, (jo kadencija baigiasi 2017 metų sausio mėn.) šis susitarimas buvo pamirštas, ir pasaulis atsistojo vėl ties branduolinio karo slenksčiu.

Neseniai besitariant dėl Sirijos krizės sprendimo, kai Vakarų šalys balsavo, kad nebūtų naikinami ISIS, motyvuodami, kad žūsta daug civilių, Al Jazeeros apžvalgininkas paminėjo, jog tokios įtampos, kokia yra dabar, nebuvo net Šaltojo karo metais.

Su Fideliu Kastro išeina ištisa epocha.

Tačiau pasaulis laukia Donaldo Trumpo – kuris žadėjo atitraukti kariuomenę iš Europos, ir spręsti Jungtinių Amerikos valstijų problemas: nedarbą, narkomaniją, ir nelegalių migrantų antplūdį.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s