Jauki literatūrinė popietė Kybartuose

Posted: December 17, 2016 in Uncategorized

Rudenį, kai margalapis kilimas nutiesia kelią rašytojams, menininkams, pagaliau priartėjame prie literatūrinių renginių, kurie, lyg ir opoziciškai, labiausiai atgyja šaltuoju metų laiku, kai viskas kvepia ramiu sąstingiu. Tik ne literatūrinėse ir kultūrinėse erdvėse – čia visi keliai veda ten, kur kažkas tą susikaupusią intelektualią išsisakymo duotybę būtinai nori išgirsti. Vienas iš tų kelių praėjusį ketvirtadienį atvedė į Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos aktų salę, kurioje vyko susitikimas su dviem knygų autoriais: jaunuoju poetu Mantu Balakausku (metų poezijos knygos rinkimai „Roma“) ir prozininke, lietuvių kalbos mokytoja Daina Opolskaite – paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtoja (romanas „Ir vienąkart, Richi“).

Prieš šią jaukią literatūrinę popietę mokomąja ir grožine literatūra prekiavo Marijampolės „Pegaso“ knygynas, todėl vyraujanti atmosfera, pasak lietuvių kalbos mokytojos Nijolės Černauskienės, priminė knygų mini mugę, kur vykstančiose konferencijose skaitytojai susipažįsta artimiau su mylimais knygų autoriais. Nijolė Černauskienė pasidžiaugė, kad į šią literatūrinę popietę, vykstančią kamerinėje aplinkoje, atvyko Vilkaviškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė su vyriausiąja specialiste, mokiniai ir mokytojai iš Kybartų „Saulės“ progimnazijos, lietuvių kalbos mokytoja Vilma Anelauskienė iš Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijos, nuolat dalyvaujanti įvairiuose dainuojamosios poezijos renginiuose, ir šį kartą džiugino lyrinėmis dainomis.

Po Vilmos Anelauskienės atliktų muzikinių kūrinių Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojas Mindaugas Bučinskas pristatė pirmąjį šios neeilinės popietės svečią poetą Mantą Balakauską, kurio poezijos knyga „Roma“ mokytoją M. Bučinską ir poetą M. Balakauską pakvietė išskirtiniam pokalbiui.

„Šiandien pas mus svečiuojasi neeiliniai žmonės. Kodėl sakau – neeiliniai? Būtent todėl, kad jie turi labai gerą nervą, šuns uoslę, nes viską, kas vyksta aplink mus, užuodžia puikiai,“ – pristatydamas jaunąjį kūrėją kalbėjo M. Bučinskas, kuris neabejoja – poezijos knyga „Roma“ savyje talpina labai daug informacijos. Įdomu vien tai, kad poetas M. Balakauskas yra baigęs istorijos mokslus, o kaip visa tai persipina knygoje – su knygos autoriumi subtiliai aiškinosi M. Bučinskas. Į Mindaugo klausimą, kaip šio jauno žmogaus gyvenime atsirado rašymas, poetas atsakė trumpai: „Rašymas mano gyvenime atsirado labai paprastai ir nuobodžiai. Rašau, nes man to reikia, be to jau nebeįmanoma. Rašymas tikriausiai atsirado iš paaugliško maišto, kas man tuo metu atrodė neteisinga ar negražu.“

M. Bučinskas labai taikliai akcentavo tai, kad skaitydami M. Balakausko knygą, aiškiai suprantame, kad poezijos forma yra ryškiai pakitusi, todėl mokiniams darosi vis sudėtingiau interpretuoti vyresnės ir naujosios kartos poetų kūrybą. Tačiau poetas neabejoja – poezijoje yra išlikusios tos pačios temos, kinta tik pati kalba, mūsų pačių bendravimas, todėl tarsi savaime keičiasi ir pati poezijos forma, nes vyresnių kartų atstovų eilėraščiai jau nebeturi nieko bendro su šiuolaikiniu kontekstu. Jaunasis kūrėjas M. Balakauskas neslėpė, kad mokykloje jis visiškai neskaitydavo poezijos, nes nebuvo to reikalingo kontakto su autoriais, tačiau atėjo laikas, kai, pradėjus domėtis užsienio autoriais, vis tik teko sugrįžti prie lietuvių autorių, kurie ir padarė jam, kaip kūrėjui, didžiausią įtaką.

Po Mindaugo ir Manto diskusijos lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Černauskienė juokavo, kad vieną akimirką jau buvo kilusi mintis, jog jeigu jie diskutuos dar ilgiau – nepastebės, kada visi išėjo, mat brandūs mokytojo Mindaugo klausimai ir įdomūs poeto Manto atsakymai nė kiek nenusileido Rašytojų sąjungoje vykstantiems knygų pristatymams.

Antroje šios literatūrinės popietės dalyje vedėjos vaidmenį perėmė mokytoja Nijolė Černauskienė, gimnazijoje susirinkusiems svečiams ir mokiniams pristačiusi Pilviškių gimnazijos mokytoją lituanistę ir rašytoją Dainą Opolskaitę-Kovalčikienę, kuri yra leidyklos „Alma litera“ 2014 m. skelbto pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laimėtoja.

„Rašydama knygą „Eksperimentas gyventi“, išgyvenau tikrą kūrybinį proveržį, jeigu, aišku, toks egzistuoja. Visa tai išsiliejo iš mano vidaus labai impulsyviai, todėl galiu drąsiai sakyti, kad rašydama pajutau įkvėpimo jausmą ir tarsi energetiškai įkroviau visus savo knygos veikėjus,“ – apie jautrią knygos istoriją, kurioje gyvenimo išbandymai tarsi laužo jauną žmogų, augantį globos namuose, o vėliau ir suaugusiųjų pasaulyje, apie savo, kaip autorės, išgyvenimus pasakojo rašytoja Daina Opolskaitė. Ši knyga, pasak autorės, atliko savo misiją, todėl kartais nebūtina kažko išgyventi, nes rašytojo vidinė logika dažniausiai nuveda ten, kur ir reikia. Mokytoja Nijolė Černauskienė juokavo, kad dabar pasidarė aišku, jog moteris į kūrybą veda logika, o vyrus – mūza.

Netrukus literatūrinėje popietėje sulaukėme ir netikėtos staigmenos – pirmą kartą lietuvių kalbos mokytojas Mindaugas Bučinskas gimnazijos mokinius ir svečius pradžiugino netikėtai pagrojęs Domanto Razausko kūrinį.

Po gražių pokalbių ir diskusijų renginio pabaigoje padėkos dovanos buvo įteiktos poetui Mantui Balakauskui, rašytojai Dainai Opolskaitei ir kitiems literatūrinėje popietėje dalyvavusiems svečiams. Net ir po renginio neskubėta išsiskirstyti – rašytojos Dainos ir jaunojo poeto Manto knygas su parašais bei dedikacijomis skubėjome įsigyti visi, kas nėra abejingi literatūrinei gelmei.

http://suduvis.lt/2016/12/16/jauki-popiete-kybartuose/

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s