Įspūdžiai (iš turgaus) III

Posted: September 19, 2018 in Uncategorized

agurkai
Kada nors parašysiu šio rašinio pirmą ir antrą dalis, o dabar rašau iš karto trečią.
Laisvas rašytojas ir yra rašytojas vien dėl to, kad jis laisvas, o ne dėl to, kad jam kas gali nurodinėti, ką rašyti, per kurią prizmę, ką apdergti, ko neminėti.

Iš Šūdlaikraščio išėjau būtent dėl šių visiems šūdlaikraščiams ir užsakomajai žiniasklaidai būdingų savybių. Paperkamumas, nuomonės neturėjimas, visokių svoločių garbinimas, ėmimas pinigų iš kairės ir iš dešinės, bandant išaugoti sveiką klyną, sėdint kažkur per vidurį..

Atsibosta ir viename puslapyje garbinamas Lakūnas, o kitame jis jau dergiamas, tipiškas šizotipinis sutrikimas, būdingas beje ir tas jau patvirtinta psichiatrų ekspertizės – pagrindiniam šūdlaikraščio partneriui kažkokiam KJ.

Atsibosta ir absoliutus savigarbos ir elementaraus vyriškumo neturėjimas: jeigu Nagleikis apdergė Šūdlaikraštį net iš Seimo tribūnos, tai doras laikraštis, nebūtinai būdamas tokia žymia purvasklaida, susilaikys bent jau nuo bendravimo.

Tačiau šūdlaikraščiai tuo ir pasižymi, jog jie kaip stoties merginos, ima pinigus iš visų, kas tik atkiša, ir duoda įkišti. Ir pamiršta ištraukti.

Laisvas rašytojas tuo laisvas, kad jis gali sau leisti visiškai nesidomėti politika, žvalgyba, karyba, žvejyba, o domėtis daržovėmis, žolėmis, medžiais, ieškoti uosio, kurį kažkam padovanos. Grybauti savo malonumui, arba grybauti pardavimui – ką nori, tą darai. O tuo pačiu metu – vis tik akis Cerberio – stebi aplinką, ir tave jinai įkvepia arba ne.

Kadangi žadėjau rašyti apie Turgaus įspūdžius, turiu grįžti prie pagrindinio motyvo (dabar nuklydau į leitmotyvą, kad būtų didesnė intriga.)

Taigi, buvau jau trečiame turguje, ir kadangi tai naujas man turgus, negalėjau neįlįsti į savo mokytojos laikų marškinukus, kuriuos pirkau Vilniaus Madoje už 170 litų. (Kokia beprotystė mokėti tokią sumą – bet kai dirbi “elite”, tau tiek išūžia smegenis, kad tu turi GERAI ATRODYTI nepaisant, kad alga – šlavėjo, o prestižas visuomenėje – dar žemiau jo…)

Labai ilgą laiką joks bilieto pardavėjas nė nepriėjo, kažkuriuo momentu apsidžiaugiau, nes apie šį turgų rasti informacijos – neįmanoma (jeigu domiesi “vietos” kaina”. Todėl vienintelė informacija, kurią žinojau, buvo 4 eurai, o suprekiavus vos 3 kg obuolių, nelabai norėjosi lįsti į minusą.)

Prisipažinti iš karto galiu – atmetus bilieto kainą (ji paaiškėjo ne 4, o tik 2, nes pardavėjas turi dirbti ant pusės stalo, o kitą pusę jis turi užleisti kažkam kitam, kas sumokės 2 – labai gera sistema, tu esi priverstas būti draugišku), kelionės bilietus (1 euras pirmyn -1 euras atgal), uždirbau gal ant duonos ir šokolado, bet juk ne tame esmė.

Įspūdžiai buvo tokie įdomūs, jog neįmanoma nerašyti – kurį laiką galvojau: jau pasiekiu stadiją, kai galiu neberašyti, ir netgi nudžiugau. Šiandien, šiuo momentu, deja, negaliu nerašyti…

Taigi, prekiavau tais savo skaniais obuoliais, kriaušėmis, lyginant su pirmosios ir antrosios įspūdžių, kurių dar neparašiau, dalies turgumis, “Monkės biznis”. Bet vienas įvykis man patiko.

Ar turgaus vedėjas visiškai atsipalaidavęs, ar norėjo mane pratestuoti, arba ir tas ir anas – tiesiai prieš mano nosį, neperspėję, jog smirdės, ar bus nemalonus vaizdas, du darbininkai valė kanalizacijos šulinį. Atliko visą tą baisią procedūrą – kišo “šlangą”, per ją “dratą”, po to “šlangos” galas maskatavosi netoli mano stalo.

Ir ką? Ir nieko. Viena moteris, pamačiusi šitiek kliūčių, tiesiog prasiveržė per šitą santechninį šou, prasibrovė iki mano stalo ir nusipirko 2 kilogramus Antaninių obuolių. Šiems valant kanalizaciją ir garsiai šūkaujant.

Jeigu būčiau kokia apsimetėlė iš inspekcijos, aišku, juk būčiau pasakius “fui”, arba “kodėl jūs nepasakėt, kad valysit kanalizacijos šulinį”, o man buvo juokinga visa ta fantasmagorinė situacija, ypač, kad antras santechnikas buvo kieta moteris, kuri, kaip ir kituose turguose, tiesiog padeda visiems už eurą kitą prie turgaus darbų. Susižavėjus šita asmenybe, aš turgaus gale jai daviau obuolį, ir kriaušių porą. Tiesiog kiti dejuoja “boža moj, alga tokia maža”, arba kaip minėtas Šūdlaikraščio asas – dejuoja, “jergutėliau, kokia pas mus teisėsauga, jinai kydžyby”, nors paties eteryje pilasi KGB srutos, o pats nukentėjęs galimai su kitu pasu skraido pailsėti į Grand Canyon.

O čia moteris, kuri gal net nelabai turi kur gyventi, tąso dėžes, valo kanalizaciją, padeda visame kame turgui funkcionuoti. Pagarba tokiems žmonėms.

Dar įsiminė viena jauna moteris, kuri atsinešė du didelius kibirus baravykų, raudonikių, ir nors ilgą laiką jų niekas nepirko, nes ji prašė didelių kainų, vėliau, kai staigiai kaip ranka mostelėjus jai viską išpirko – nes grybai, surinkti Kauno rajone, netoli mano kaimo kažkur geografiškai (o mūsų apylinkėse tikrai yra gūdžių miškų ir baravykynų), prisipažino, jog metė UŽKNISANTĮ darbą Ermitaže, kur juos varinėjo po 12 valandų, o mokėjo VOS 580 eurų.

“Šiandien uždirbau 60 eurų, bet tai mažai lyginant kiek kartais gaunu už dieną, tai būna 180 eurų. Mano vyras dirba Švedijoje, ir aš uždirbu daugiau, negu jisai…”

Moteriai patinka grybauti, jausti miškų sodrų orą, kvėpuoti juo, ir dirbti tik sau. Tai laisvas lietuviškas žmogus, kurių dar likę. Deja, jeigu mes pasiklausėme to paties Seimo nario Petro Gražulio – kurio chamiškumas ir įkvėpė mane griebtis turgaus veiklos – tai visi turginiai “ubagai”. Nes taip jis apibūdino savo Birutę. Prieš kurią prieš dieną, dvi jau šliaužiojo ant kelių ir maldavo atleisti, ir leisti matytis su dukrele, leisti mokėti nustatytą sumą, ir leisti juo patikėti dar kartą. Birutė aišku savo FB paskyroje atrašė, jog antrą kartą rožėmis patikėti nebegalima.

Visiems geros dienos, kas vergovėj, kas laisvėje, ir visi esame laisvi gimę, ir glauskime vieni kitus prie širdies, ir vertinkime, nes tik susitelkę galime atlaikyti dabartinį priešą, kuris veikia viduje.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s