Supelijęs bei normuojamas maistas mokyklose:ką tai reiškia?

Posted: October 8, 2019 in Uncategorized

maistas
Sunku suvaldyti emocijas rašant apie vaikus, ypač kai jie yra skriaudžiami. Puikiai suvokiu, kad mano bei tėvelių pasipiktinimas vaikų maitinimu mokyklose valdžiažmogiams parūps tik kitais metais prieš Seimo rinkimus. Bet laukti, kol jie pradės ieškoti skaudulių, kuriuos knisinėdami, spaudinėdami ir kitaip keldami į viešumą rinks balsus rinkimams, nėra laiko. Vaikai eina į mokyklą šiandien ir maitinimą gauna taip pat šiandien.

Labiau pasidomėti šia tema mane paskatino Klaipėdos Santarvės progimnazijos (Gedminų g. 7, Klaipėda) moksleivių mamų laiškas.

Jos rašo, kad patiekalai vaikams, kuriems užsakyti kompleksiniai pietūs, ženkliai skiriasi nuo tų, kuriuos perka mokinukai, atstovėję valgyklos eilėje.

Kodėl sriuba įpilama tik mokinukui jos paprašius, nors puodas ir lėkštės stovi ant stalo? Už ją gi sumokėta? Ir koks naivuolis gali tikėtis, kad septynerių metų vaikas pats paprašys sriubos? Kodėl vanduo stiklinėse pateikiamas kaip gėrimas? Kodėl daržovės ant stalų bendruose induose, o ne išdėliotos lėkštėse prie karštų patiekalų? Kaip mes pripratinsime vaikus valgyti daržoves, jei niekas jų iškart neįdeda į lėkštes? Gal jos mažiau maistingesnės nei kotletas? Negi valgyklos darbuotojai turi susidarę išankstinę nuomonę, kad vaikai daržovių nevalgo?

Net jei ir atsižvelgsime į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendaciją kurti švediško stalo principą, kuris turėtų padėti įgyvendinti maisto švaistymo mažinimo priemones. Jis čia neturėtų galioti. Gerbiamieji, už sriubą ir daržoves tėvai jau sumokėję, tad pilstykit sriubą vaikams, nepamirškit įdėti ir daržovių, kitu atveju skaičiuokite mokestį tik pagal faktą – už maistą, kurį vaikai įsidėjo į lėkštę. O mokytojos, atlydėjusios juos į valgyklą, nepatingėkite mažuosius paraginti valgyti viską, ne vien kruopas su maltiniais iš neaiškios mėsos.

Graudu, kai mokyklos vadovybė atsitveria nuo tėvų tylos siena. Tėvams paprašius valgiaraščių atsisako juos pateikti ir kviečia į susitikimus su valgyklos darbuotojais. Susidaro nuomonė, kad mokyklos direktorius bei jo pavaduotoja ne atstovauja mokiniams, o gina verslininkų interesus. Tada kyla klausimas: kas jums moka algą – Švietimo ministerija ar UAB‘as, išsinuomojęs mokyklos valgyklą?

Keista, kai paprašiusiems valgiaraščio tėveliams atsakoma, kad revoliucijos čia sukelti nepavyks. Mokyklos pavaduotoją turiu nuliūdinti – savo arogancija ir nepagarba mokinių tėvams jūs tą revoliuciją ir pradėjote. Gaila, kad net nesuvokiate, jog toje kovoje jau pralaimėjote, nes ginate direktoriaus ramybę, o tėvai gina savo vaikus. Manau, net kvailys supras, kad jei reikės, tėvai užims mokyklos direktoriaus kabinetą ir jame sutiks Šv. Kalėdas, bet tvarka ir pagarba mokiniams bei jų gimdytojams atsiras.

Paklausite, iš kur nuotraukos, jei ant daugelio mokyklų valgyklų durų kabo užrašai, draudžiantys fotografuoti? Į tai aš jums atsakysiu: net prieš 30 metų, kai Lietuva buvo okupantų rankose, niekas nedraudė valgyklose fotografuoti maisto. Ne tam iškovojome laisvę, kad nebūtų galima fotografuoti maisto, už kurį tėvai sumokėjo.

Ką jūs slepiate? Kokie susitarimai su verslininkais verčia jus prikabinėti tokių absurdiškų draudimų?

Nesiplėsiu, bet noriu tikėtis, jog ši apžvalga bus tarsi spyris į sėdynę atitinkamoms instancijoms gerai pakratyti ne tik mano minėtą mokyklą, bet ir kitas. Negalima tyčiotis maitinant tokiu maistu tuos, kurie mums išėjus į pensiją turės uždirbti pinigus „Sodrai“, kad ši turėtų iš ko mokėti pensijas. Pasirūpinkime vaikais, jų ateitimi – jie mūsų valstybės pamatas.

P. S. Nuotraukos iš kelių mokyklų, kuriose taip pat draudžiama fotografuoti. Jų kokybė prasta, nes tėvai jas daro tarsi partizanai – pasislėpę.
‼️ Nebūk abejingas, pasidalink ir tu turima informaciją apie maitinimą mokyklose, darželiuose, ligoninėse. Tam sukurta net grupė Maitinimas Lietuvos ligoninėse, mokyklose, darželiuose
Kelkite informaciją į grupę patys arba pasidalinkite žinute su manim, aš surasiu būdus kaip tą informaciją paviešinti.
♨️ Būtinai pasidalink šiuo postu – viešumas ir tik jis gali dar kažką pakeisti ‼️

Riebus katinas, FB.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s